Interlake Mecalux 144" x 42" x 120" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Add-On 3141204265E144A - 7,110 lb. Individual Shelf Capacity
Item number  39a31124265e144aMFR number  3141204265E144A
Usually Ships in 6 Weeks from manufacturer
  • Includes 2 upright frames and 2 pairs of shelf beams
UPC Code:400016774948
Works With
Interlake Mecalux, Inc. 3141204265E144A Specs
Shipping Weight
407.58 lb.
Width
144 Inches
Depth
42 Inches
Type
Pallet Rack Add-Ons Racks
Interlake Mecalux, Inc. 3141204265E144A Details
Overall Dimensions:
Width: 144"
Depth: 42"
Height: 120"
Individual Shelf Capacity: 7,110 lb.
Capacity: 11,156 lb. to 24,571 lb.
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.