Interlake Mecalux 144" x 36" x 96" Blue / Orange Bolted Teardrop Pallet Rack Add-On 314963659E144A - 6,250 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a31493614459eaMFR number 314963659E144A
Works With
- Apply, opens link in this tab
(1,495 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- High-strength steel with bolted, welded frame and piston lock connectors
- Powder-coated, baked enamel finish for a long life
- Beam-to-frame connection prevents damage and beam disengagement
- Use with Interlake Mecalux pallet racks (sold separately)
- Includes 1 upright frame and 2 pairs of shelf beams
- Shipping Weight
- 374.5 lb.
- Width
- 144 Inches
- Depth
- 36 Inches
- Height
- 96 Inches
- Capacity
- 11,156 - 24,571 lb.
- Capacity (per Shelf)
- Color
- Blue Orange
- Features
- Made in America
- Finish
- Powder-Coated
- Material
- Steel
- Number of Shelves
- 2 Shelves
- Orientation
- Horizontal
- Type
- Pallet Rack Add-Ons Racks
Interlake Mecalux, Inc. 314963659E144A Details
Use this Interlake Mecalux 144" x 36" x 96" blue / orange heavy-duty bolted teardrop pallet rack add-on to add more storage to your current pallet rack system! This roll-formed pallet rack is made with a high-strength bolted, welded steel frame with a baked enamel finish and powder coating to ensure a long life. It allows direct access to each pallet for simple stock management and is designed for reliability in the most demanding industrial conditions.
Overall Dimensions:
Width: 144"
Depth: 36"
Height: 96"