Interlake Mecalux 108" x 42" x 96" Blue / Orange Heavy-Duty Bolted Teardrop Pallet Rack Starter 314964245E108S - 5,380 lb. Individual Shelf Capacity
Item number 39a31464210845esMFR number 314964245E108S
Works With
- Apply, opens link in this tab
(1,447 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 5 Business Days from manufacturer
- Includes 2 upright frames and 2 pairs of shelf beams
- Shipping Weight
- 310.98 lb.
- Width
- 108 Inches
- Depth
- 42 Inches
- Features
- Made in America
- Finish
- Powder-Coated
- Installation Type
- Floor Mounted
- Horizontal
- Shape
- Rectangle
- Type
- Pallet Racks
Interlake Mecalux, Inc. 314964245E108S Details
Use this Interlake Mecalux 108" x 42" x 96" blue / orange heavy-duty bolted teardrop pallet rack starter to create pallet storage space for your industrial organization system! This roll-formed pallet rack is made with a high-strength bolted, welded steel frame with a baked enamel finish and powder coating to ensure a long life. It includes 2 upright frames and 2 pairs of shelf beams, allows direct access to each pallet for simple stock management, and is designed for reliability in the most demanding industrial conditions.
Overall Dimensions:
Width: 108"
Depth: 42"
Height: 96"