Hoshizaki Steelheart B Series SR48B-12D2 48" 2 Drawer 1 Door Stainless Steel Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  415sr48b12d2MFR number  SR48B-12D2
Contact us for details
Start a Live ChatMon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top rail holds (12) 1/6 size food pans, 4" deep
  • Includes 1 stay-open, self-closing door and 2 drawers
  • Durable stainless steel exterior and interior
  • Includes a 1/2" thick polyethylene cutting board
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400015354271
Hoshizaki SR48B-12D2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
355 lb.
Width
48 Inches
Depth
35 Inches
Height
44 1/4 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Cutting Board Height
1/2 Inch
Amps
3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors and Drawers
BTU (LBP)
403 BTU
Capacity
12 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
32 - 52 Degrees F
Top Type
Standard Top
Type
Prep Refrigeration
Hoshizaki SR48B-12D2 Details
Optimize your back-of-house operations with this Hoshizaki Steelheart B Series SR48B-12D2 48" 2 drawer 1 door stainless steel refrigerated sandwich prep table. Whether you need to streamline service in a cafeteria, sub shop, or independent restaurant, this heavy-duty, stainless steel unit is made to facilitate the sandwich or salad prep process. The top rail holds up to (12) 1/6 size food pans, 4" deep, and it comes with a full set of polycarbonate plastic pans to get you started. The pan rail can also accept 6" deep pans (sold separately).
The refrigerated pan rail is great for holding common sandwich or salad toppings, from hard boiled eggs and cheese to green peppers and ham. It even has a removable stainless steel guard that streamlines the cleanup process at the end of a shift. Plus, a lift-up cover encloses the top to maintain proper food safe temperatures and prevent contamination. For added convenience, a 48" x 10", 1/2" thick polyethylene cutting board is provided for slicing ingredients and assembling orders.
Beneath the worktop is additional storage space. The two pull-out drawers have heavy-duty frames, 16-gauge slides, and acetal rollers for convenient cold storage. Each drawer accommodates 6" deep food pans and can hold (1) 1/2 size pan and (1) 1/3 size pan, while the top drawer can also accommodate (1) 1/4 size pan and (1) 1/6 size pan in the rear. This unit also features a self-closing door with a high-grade stainless steel exterior and an ABS interior liner. The door is spring-assisted with a 90 degree stay-open feature to easily load and unload product and has a magnetic gasket to reduce temperature loss. This gasket is protected by a "stepped" door design and is removable for cleaning. The doors and drawers each feature an extruded aluminum, flush-mounted handle to ensure easy access to product.
This refrigerator is tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit and consistently maintains food-safe NSF-7 temperatures for efficient operation. This model has an innovative air flow design that helps to ensure even cooling in every part of the cabinet. The cabinet, doors, and drawers have 2" thick CFC-free, foamed-in-place polyurethane insulation, and the 1/5 hp refrigeration system runs on eco-friendly R290 refrigerant, making it an environmentally responsible choice for your business.
One 21 1/4" x 16" epoxy-coated shelf is included to organize product and is adjustable in 1/2" increments to best fit your needs. This prep refrigerator also boasts an E-coated evaporator coil and hot gas condensate removal system, ensuring that humidity is always removed from the unit. For optimal performance, this unit comes with 6" casters, 2 with brakes, and requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 35"
Height: 44 1/4"
Capacity: 12 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.