Item number  372scg60sscMFR number  SCG-60SSC
for details
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • For CG-60R and ECG-60R griddles
  • All stainless steel
  • Offers excellent stability
  • (4) 4" casters; 2 locking
  • Undershelf provides additional storage
UPC Code:400010779062
Garland / US Range SCG-60SSC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
145 lb.
Length
60 Inches
Width
38 3/4 Inches
Height
25 Inches
Casters
With Casters
Features
With Undershelf
Leg Construction
Stainless Steel
Table Style
Undershelf
Top Material
Stainless Steel
Type
Stands
Undershelf Construction
Usage
Standard Duty
Garland / US Range SCG-60SSC Details
This Garland SCG-60SSC stainless steel equipment stand with undershelf and casters is designed to hold your Garland Master Series CG-60R or ECG-60R 60" griddle at a convenient working height! Once the griddle's legs are removed, the stand posts slide into place and are bolted to the griddle, ensuring a secure fit and a stable working platform. A bottom shelf offers additional stability and storage options for your commercial kitchen so you can always have the right tools close at hand. The (4) 4" casters (2 locking) allow you to easily move your unit for cleaning underneath.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 38 3/4"
Height: 25"