Eversteel by T&S S-0113-A12-BJ Stainless Steel Single Hole Base Deck Mount Mixing Faucet with 12" Swing Nozzle and Pre-Rinse Unit with 1.07 GPM Spray Valve
Item number  510s113a12bjMFR number  S-0113-A12-BJ
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" swing nozzle offers generous clearance
  • Produces ample output with a 1.07 GPM spray valve
  • Convenient deck mount configuration
  • Ultra-durable stainless steel construction
  • Color-coded lever handles for simplified temperature identification
UPC Code:400015973922
Works With
View All Items
T&S Brass and Bronze Works S-0113-A12-BJ Specs
Shipping Weight
13.73 lb.
Add-On Faucet
12 Inches
Features
ADA Compliant NSF Certified
Pressure Rating
125 PSI
Spray Valve Flow Rate
1.07 GPM
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works S-0113-A12-BJ Details
This Eversteel by T&S S-0113-A12-BJ stainless steel single hole base deck mount mixing faucet with 12" swing nozzle and pre-rinse unit with 1.07 GPM spray valve is an excellent choice for any establishment looking to upgrade its cleaning process! Featuring 18" flexible supply hoses with G1/2" female swivel connections compatible w/ 1/2" NPSM threads, this attractive brushed-finish stainless steel unit is built for exceptional performance in busy establishments. The 12" swing nozzle, which includes a stream regulator outlet, offers optimal clearance in large sinks for easy completion of hand and dishwashing procedures. Stainless steel lever handles with color-coded indexes offer clear visibility for temperature identification at a glance, and quarter-turn Eterna compression cartridges with spring checks work to prevent crossflow.
The pre-rinse unit is constructed with a 44" flexible stainless steel hose and comes complete with a heat-resistant blue handle and hold-down ring to protect your hands during use. The 1.07 GPM spray valve offers the intense power that you need to maintain increased cleanliness in your business. The stainless steel 24" rigid riser and 6" adjustable wall bracket ensure convenient installation and outstanding durability.
Faucet Width: 7 7/16"
Add-On Faucet: 12"