Zurn Elkay EHS-18-SDX 18" x 14 1/2" Wall Mount Hand Sink with Gooseneck Faucet, Sidesplash, and P-Trap
Item number  438ehs18sdxMFR number  EHS-18-SDX
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made from rugged 18 gauge type 3 series stainless steel
  • Includes gooseneck faucet and P-trap
  • Features a 5" deep bowl with a 3 1/2" drain hole
  • 6" high backsplash and side splashes protect walls from water damage
  • Easy-to-install wall-mounted design
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400015955300
Zurn Elkay EHS-18-SDX Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
21 lb.
Length
18 Inches
Width
14 1/2 Inches
Height
11 Inches
Bowl Depth
5 Inches
Backsplash Height
6 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
10 Inches
Bowl Left to Right
14 Inches
Features
NSF Certified Side Splashes
Gauge
18 Gauge
Installation Type
Wall Mounted
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Faucets
1 Faucet
Stainless Steel Type
Type 300
Type
Hand Sinks
Zurn Elkay EHS-18-SDX Details
Maintain a sanitary environment in your establishment by giving your staff a convenient way to quickly wash their hands with this Zurn Elkay EHS-18-SDX 18" x 14 1/2" wall mount hand sink with gooseneck faucet, sidesplash, and P-trap! Made of rugged 18 gauge type 3 series stainless steel with a sleek finish, this sink is not only rust- and corrosion-resistant, but it's also extremely durable and built for everyday commercial use. Perfect for service industry applications, the advantage of a utility sink is that it helps to maintain cleanliness in your business and prevent the spread of germs, keeping your employees healthy.
Designed for wall mounting, this sink includes a splash mount to ensure that the sink is stable and fully supported while allowing full clearance underneath. It includes a gooseneck faucet that provides the right amount of clearance for handwashing. This model features a 6" high backsplash and side splashes to protect your walls from splashing and water damage, as well as a 5" deep bowl with a 3 1/2" drain hole and strainer. It also includes a P-trap and overflow assembly for added convenience.
Kit Includes:
- (1) Wall mount sink
- (1) Splash mount
- (1) Gooseneck faucet
- (1) Strainer
- (1) P-trap
- (1) Overflow assembly
Overall Dimensions:
Left to Right: 18"
Front to Back: 14 1/2"
Height: 11"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 14"
Front to Back: 10"
Depth: 5"