Econoco Beacon 48" x 14" x 72" Metal / White Melamine Shelf Kit with 5 Concealed Standards, 12 Shelves, 24 Shelf Rests, 24 Bumpers, and 25 Brackets 317BEACON14
Item number  317beacon14MFR number  317BEACON14
Usually Ships in 1 Business Day from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable metal hardware with white melamine finish shelves
  • 48" x 14" shelves with 14" depth brackets and 72" height concealed standards
  • Brackets fit 1/2” slots on standards with 1” centers
  • Use with Econoco 3/4" slatwall and wall panels (sold separately)
  • Optimize display space for folded and packaged products
UPC Code:400016999617
Other Products from this Line
Econoco 317BEACON14 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
103.6 lb.
Width
48 Inches
Depth
14 Inches
Height
72 Inches
Assembly Options
Assembly Required
Color
White
Finish
Melamine
Material
Fiberwood Metal
Number of Shelves
12 Shelves
Shape
Rectangle
Style
Solid
Thickness
1/8 - 3/4 Inch
Type
Shelves
Usage
Retail
Econoco 317BEACON14 Details
Create a custom, dynamic retail display that maximizes wall space with this Econoco Beacon shelf kit! This shelf merchandiser kit contains 53 pieces and is compatible with Econoco 3/4" slatwall and wall panels (sold separately) for the creation of perimeter displays. This kit includes (12) 48" x 14" medium-density fiberwood shelves with a white melamine finish. The standards are made with a recessed design concealed within the wall panel to save vertical space and elevate your merchandising strategy with unique visual concepts. This kit is the perfect way to make more space for folded and packaged products!
This wall-mounted shelf kit combines easy-to-assemble components, including rectangular tube hangrails, brackets, bumpers, and standards with 1/2" slots on 1" centers. The hardware in this kit is made with durable metal and rubber to meet the demands of a high-traffic retail environment. This adaptable display maximizes product presentation and is ideal for retail stores and boutiques that want to optimize their wall space or merchandise departments and department stores that build grand displays.
Kit Includes:
- (5) Standards
- (12) Shelves
- (24) Shelf rests
- (24) Rubber bumpers
- (25) Brackets
Shelf Dimensions:
Width: 48"
Depth: 14"
Thickness: 3/4"
Bracket Dimensions:
Depth: 14"
Height: 1 1/2"
Thickness: 1/8"
Standard Dimensions:
Depth: 13/16"
Height: 72"