Eagle Group T48144GTE 48" x 144" Open Base Stainless Steel Commercial Work Table
Item number  575t48144gteMFR number  T48144GTE
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14 gauge type 304 stainless steel sound deadened top
  • Heavy gauge, galvanized steel legs with plastic bullet feet
  • 1 1/2" rolled rim on front and rear
UPC Code:400011320812
Works With
Eagle Group T48144GTE Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
219 lb.
Length
132 Inches
Width
48 Inches
Height
35 1/8 Inches
Backsplash
Without Backsplash
Capacity
2,400 lb.
Configuration
Straight
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Number of Legs
8 Legs
Stainless Steel Type
Type 304
Table Style
Open Base
Tabletop Material
Stainless Steel
Usage
Heavy Duty
Eagle Group T48144GTE Details
This Eagle Group T48132GTE 48" x 132" work table boasts a durable 14 gauge, type 304 stainless steel top that's great for use in both dry and damp conditions as a prep and processing area, or for storing equipment! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) galvanized 1 5/8" legs with plastic bullet feet provide support for the whole table. Plus, its open base design makes it easy to roll large ingredient bins underneath.
Overall Dimensions:
Length: 132"
Width: 48"