Eagle Group SDTL-48-16/4 48" Left Side 16 Gauge 430 Series Stainless Steel Soil Dish Table with Scrap Block
Item number  575sdtl48164MFR number  SDTL-48-16/4
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed to be used on the soil side of a dish washing station
  • Provides additional space for loading dish racks
  • Made of 16 gauge type 430 stainless steel
  • Connects to the left side of a dishmachine
  • 3" upturn with 1 1/2" raised rolled rim on the front and end to aid with drainage; 8" backsplash
  • Comes with a built-in scrap block
  • Built-in 20" x 20" x 5" pre-rinse sink
  • Supplied with a hole for a deck mounted pre-rinse faucet (sold separately)
UPC Code:400012100192
Works With
Eagle Group SDTL-48-16/4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
63 lb.
Length
48 Inches
Width
30 Inches
Bowl Depth
5 Inches
Backsplash Height
8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Features
Made in America NSF Certified Scrap Block With Sink
Gauge
16 Gauge
Installation Type
Left Side
Leg Construction
Galvanized Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Stainless Steel Type
Type 430
Style
Straight
Type
Dirty / Soiled Dishtables
Eagle Group SDTL-48-16/4 Details
Provide plenty of space to rinse china and glassware, remove scraps, and load warewashing racks by adding this Eagle Group SDTL-48-16/4 48" left side stainless steel soil dish table to your warewashing system. This table is made of 16 gauge type 430 stainless steel for long-lasting durability and has a built-in 20" x 20" x 5" pre-rinse sink punched for a standard basket drain. Plus, this unit is supplied with a hole for the installation of a pre-rinse faucet (sold separately).
To aid in scraping plates and dishes, this dishtable comes standard with a scrap block. It also has an 8" backsplash to protect your walls from water damage and impact from warewashing racks and a 3" upturn on the sides to help contain excess water that drips from your dishes. The smooth 1 1/2" rounded edge helps to make this table safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges.
This dish table has a straight design and is made to connect to the left side of your dishmachine. This means that the lip to connect this table to the dish machine is on the right-hand side while the legs are on the left-hand side. The 1 5/8" diameter galvanized legs come equipped with welded cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dish racks and adjustable non-marking bullet feet so that you can level this table on an uneven floor. Each foot has 1" of adjustability.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 30"
Height: 42 1/2" to 43 1/2"
Height (without backsplash): 34 1/2" to 35 1/2"
Sink Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 5"