Eagle Group CDTR-48-16/3 48" Right Side 16 Gauge 304 Series Stainless Steel Clean Dish Table
Item number  575cdtr48163MFR number  CDTR-48-16/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 6-7 Weeks from manufacturer
  • Connects to the right side of a dishmachine
  • 3" upturn with 1 1/2" raised rolled rim on the front and end to aid with drainage
  • 8" backsplash
  • 1 5/8" diameter galvanized legs with welded cross-bracing and adjustable non-marking bullet feet
UPC Code:400012099977
Works With
Eagle Group CDTR-48-16/3 Specs
Shipping Weight
62 lb.
Length
48 Inches
Installation Type
Right Side
Clean Dishtables
Eagle Group CDTR-48-16/3 Details
Provide plenty of space to unload glass and dish racks from your dishwasher by adding this Eagle Group CDTR-48-16/3 48" right side stainless steel clean dish table to your warewashing system. This table is made of 16 gauge type 304 stainless steel for long-lasting durability and has an 8" backsplash to protect your walls from water damage and impact from warewashing racks. It also has a 3" upturn on the sides to help contain and drain away excess water that drips from your clean dishes. The smooth 1 1/2" rounded edge helps to make this table safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges.
This dish table has a straight design and is made to connect to the right side of your dishmachine. This means that the lip to connect this table to the dish machine is on the left-hand side while the legs are on the right-hand side. The 1 5/8" diameter galvanized legs come equipped with welded cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dish racks and adjustable non-marking bullet feet so that you can level this table on an uneven floor. Each foot has 1" of adjustability.
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 30"
Height: 42 1/2" to 43 1/2"
Height (without backsplash): 34 1/2" to 35 1/2"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • dishes
  • 304
  • allows
  • clean
  • dish
  • drain
  • eagle
  • easily
  • easy
  • gauge
Showing 1 of 1 review
Review by
Wayne S. from Wayne's Smoke Shack
Posted on 01/31/2020
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
48"