Eagle Group CDTL-60-16/3 60" Left Side 16 Gauge 304 Series Stainless Steel Clean Dish Table
Item number  575cdtl60163MFR number  CDTL-60-16/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Designed to be used on the clean side of a dish washing station
  • Provides additional space for unloading dish racks
  • Made of 16 gauge type 304 stainless steel for long-lasting durability
  • Connects to the left side of a dishmachine
  • 3" upturn with 1 1/2" raised rolled rim on the front and end to aid with drainage
  • 8" backsplash
  • 1 5/8" diameter galvanized legs with welded cross-bracing and adjustable non-marking bullet feet
UPC Code:400012099991
Works With
Eagle Group CDTL-60-16/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
77 lb.
Length
60 Inches
Width
30 Inches
Backsplash Height
8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Installation Type
Left Side
Leg Construction
Galvanized Steel
Stainless Steel Type
Type 304
Style
Straight
Type
Clean Dishtables
Eagle Group CDTL-60-16/3 Details
Provide plenty of space to unload glass and dish racks from your dishwasher by adding this Eagle Group CDTL-60-16/3 60" left side stainless steel clean dish table to your warewashing system. This table is made of 16 gauge type 304 stainless steel for long-lasting durability and has an 8" backsplash to protect your walls from water damage and impact from warewashing racks. It also has a 3" upturn on the sides to help contain and drain away excess water that drips from your clean dishes. The smooth 1 1/2" rounded edge helps to make this table safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges.
This dish table has a straight design and is made to connect to the left side of your dishmachine. This means that the lip to connect this table to the dish machine is on the right-hand side while the legs are on the left-hand side. The 1 5/8" diameter galvanized legs come equipped with welded cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dish racks and adjustable non-marking bullet feet so that you can level this table on an uneven floor. Each foot has 1" of adjustability.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 30"