Eagle Group B48IC-16D-18-7 20" x 48" Underbar Ice Chest with 7 Circuit Post-Mix Cold Plate - 278 lb.
Item number  575b48i16187MFR number  B48IC-16D-18-7
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16" deep ice bin; 278 lb. ice bin capacity
  • 7 circuit post-mix cold plate included
  • Heavy gauge, type 304 stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover
  • Galvanized steel back panel, ends, and 1 5/8" O.D. tubular legs
  • 1 1/2" drain and 3 1/2" high backsplash
UPC Code:400011038434
Works With
Eagle Group B48IC-16D-18-7 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
245 lb.
Length
48 Inches
Width
20 Inches
Height
33 1/2 Inches
Ice Bin Depth
16 Inches
Backsplash Height
3 1/2 Inches
Capacity
278 lb.
Features
Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
7 Circuits
Product Line
1800 Series
Type
Ice Bins With Cold Plate
Eagle Group B48IC-16D-18-7 Details
Keep a large supply of ice on hand for your bar with the Eagle Group B48IC-16D-18-7 48" ice chest! This ice chest features a post-mix cold plate with seven 1/4" tube circuits to cool a variety of beverages as they flow to your soda gun, and it includes a 1/2" NPT drain to prevent liquid buildup. The 16" deep bin can hold up to 278 lb. of ice at a time to ensure your cold plate is constantly chilled while keeping your bar staff well-stocked. Its heavy gauge, corrosion-resistant, type 304 stainless steel and galvanized steel structure provides outstanding durability. It features a stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover, and the back panel and edges are made of galvanized steel. The interior is insulated for maximum temperature retention. Plus, it has a bullnose front edge for added comfort and safety.
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 20"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"