Eagle Group B42IC-22-7 24" x 42" Ice Chest with Sealed-In 7 Circuit Post-Mix Cold Plate - 120 lb.
Item number  575b42ic227MFR number  B42IC-22-7
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 8" deep ice bin; 120 lb. ice capacity
  • 7 circuit post-mix cold plate included
  • Heavy gauge, type 304 stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover
  • Galvanized steel back panel, ends, and 1 5/8" O.D. tubular legs
  • 1 1/2" drain and 3 1/2" high backsplash
UPC Code:400011028886
Works With
Eagle Group B42IC-22-7 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
191 lb.
Length
42 Inches
Width
24 Inches
Height
33 1/2 Inches
Ice Bin Depth
8 Inches
Backsplash Height
3 1/2 Inches
Capacity
120 lb.
Features
Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
7 Circuits
Product Line
2200 Series
Type
Ice Bins With Cold Plate
Eagle Group B42IC-22-7 Details
Keep your most popular drinks and mixes at the perfect chill with the Eagle Group B42IC-22-7 42" ice chest! This ice chest comes with a post-mix cold plate with seven stainless steel tubing circuits. It is mounted flush with the bottom of the interior bowl for fast and easy cleaning. The cold plate includes a 1/2" NPT drain nipple and is fully insulated to maintain chill. This 8" deep ice chest can hold up to 120 lb. of ice in its bin, and its heavy gauge, corrosion-resistant, type 304 stainless steel and galvanized steel structure provides outstanding durability. It features a stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover, and the back panel and edges are made of galvanized steel. The interior is insulated for maximum temperature retention. Plus, it has a bullnose front edge for added comfort and safety.
Overall Dimensions:
Length: 42"
Width: 24"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"