Eagle Group B42IC-16D-22 24" x 42" Underbar Ice Chest - 239 lb.
Item number  575b42ic1622MFR number  B42IC-16D-22
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16" deep ice bin; 239 lb. ice capacity
  • Heavy gauge, type 304 stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover
  • Galvanized steel back panel, ends, and 1 5/8" O.D. tubular legs
  • 1 1/2" drain and 3 1/2" high backsplash
  • Features high-impact, corrosion-resistant, fully-adjustable bullet feet
UPC Code:400011028510
Works With
Eagle Group B42IC-16D-22 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
98 lb.
Length
42 Inches
Width
24 Inches
Height
33 1/2 Inches
Ice Bin Depth
16 Inches
Backsplash Height
3 1/2 Inches
Capacity
239 lb.
Features
Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Product Line
2200 Series
Type
Ice Bins Without Cold Plate
Eagle Group B42IC-16D-22 Details
Thanks to its sliding lid and fiberglass insulation, this Eagle Group B42IC-16D-22 insulated underbar ice chest locks in temperatures to extend the life of your ice during busy bar nights! The cover also helps keep the ice sanitary and ready for service. This underbar ice chest boasts a 16" deep fabricated ice bin that can hold up to 239 lb. of ice at a time. Its heavy gauge, corrosion-resistant, all-welded type 304 stainless steel and galvanized steel structure provides outstanding durability. It features a stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover, and the back panel and edges are made of galvanized steel.
Overall Dimensions:
Length: 42"
Width: 24"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"
Backsplash Height: 3 1/2"
Capacity: 239 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
4.5
Rated 4.5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • bin
  • ice
  • easy
  • insulated
  • bar
  • bottom
  • clean
  • compact
  • counter
  • different
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Christina L.
Posted on 07/05/2016
Rated 5 out of 5 stars
Length:
30"
Depth:
8"
Width:
20"
Type:
Without Cold Plate
Review by
Richard G. from Green Zone B & G
Posted on 05/29/2014
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
30"
Depth:
8"
20"