Eagle Group B36IC-16D-18 20" x 36" Underbar Ice Chest - 201 lb.
Item number  575b36ic1618MFR number  B36IC-16D-18
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16" deep ice bin; 201 lb. ice bin
  • Heavy gauge, type 304 stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover
  • Galvanized steel back panel, ends, and 1 5/8" O.D. tubular legs
  • 1 1/2" drain and 3 1/2" high backsplash
  • Features high-impact, corrosion-resistant, fully-adjustable bullet feet
UPC Code:400011037994
Works With
Eagle Group B36IC-16D-18 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
101 lb.
Length
36 Inches
Width
20 Inches
Height
33 1/2 Inches
Ice Bin Depth
16 Inches
Backsplash Height
3 1/2 Inches
Capacity
201 lb.
Features
Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Product Line
1800 Series
Type
Ice Bins Without Cold Plate
Eagle Group B36IC-16D-18 Details
Keep a large supply of ice on hand for your bar with the Eagle Group B36IC-16D-18 36" ice chest! This 16" deep ice chest can hold up to 201 lb. of ice in its bin, and its heavy gauge, corrosion-resistant, type 304 stainless steel and galvanized steel structure provides outstanding durability. It features a stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover, and the back panel and edges are made of galvanized steel. The interior is insulated for maximum temperature retention. Plus, it has a bullnose front edge for added comfort and safety.
Overall Dimensions:
Length: 36"
Width: 20"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"
Backsplash Height: 3 1/2"
Capacity: 201 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
4.5
Rated 4.5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • bin
  • ice
  • easy
  • insulated
  • bar
  • bottom
  • clean
  • compact
  • counter
  • different
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Christina L.
Posted on 07/05/2016
Rated 5 out of 5 stars
Length:
30"
Depth:
8"
Width:
20"
Type:
Without Cold Plate
Review by
Richard G. from Green Zone B & G
Posted on 05/29/2014
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
30"
Depth:
8"
20"