Eagle Group B2IC-12D-18-7 20" x 24" Underbar Ice Chest with 7 Circuit Post-Mix Cold Plate - 94 lb.
Item number  575b2i12187MFR number  B2IC-12D-18-7
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" deep ice bin; 94 lb. ice bin capacity
  • 7 circuit post-mix cold plate included
  • Heavy gauge, type 304 stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover
  • Galvanized steel back panel, ends, and 1 5/8" O.D. tubular legs
  • 1 1/2" drain and 3 1/2" high backsplash
UPC Code:400011038083
Works With
Eagle Group B2IC-12D-18-7 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
167 lb.
Length
24 Inches
Width
20 Inches
Height
33 1/2 Inches
Ice Bin Depth
12 Inches
Backsplash Height
3 1/2 Inches
Capacity
94 lb.
Features
Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Galvanized Steel
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
7 Circuits
Product Line
1800 Series
Type
Ice Bins With Cold Plate
Eagle Group B2IC-12D-18-7 Details
Keep a large supply of ice on hand for your bar with the Eagle Group B2IC-12D-18-7 24" ice chest! This ice chest features a post-mix cold plate with seven 1/4" tube circuits to cool a variety of beverages as they flow to your soda gun, and it includes a 1/2" NPT drain to prevent liquid buildup. The 12" deep bin can hold up to 94 lb. of ice at a time to ensure your cold plate is constantly chilled while keeping your bar staff well-stocked. Its heavy gauge, corrosion-resistant, type 304 stainless steel and galvanized steel structure provides outstanding durability. It features a stainless steel front, backsplash, ice bin, and cover, and the back panel and edges are made of galvanized steel. The interior is insulated for maximum temperature retention. Plus, it has a bullnose front edge for added comfort and safety.
Overall Dimensions:
Length: 24"
Width: 20"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"
Backsplash Height: 3 1/2"
Capacity: 94 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • ice
  • cubes
  • bill
  • business
  • chest
  • cold
  • dose
  • electric
  • everything
  • fits
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Edward P.
Posted on 06/07/2017
Rated 5 out of 5 stars
Length:
36"
Depth:
12"
Width:
20"
Type:
With Cold Plate
Review by
David B. from THE MULE BARN SPORTS GRILL
Posted on 07/01/2015
Verified Purchase
30"
Depth:
16"
24"