Crown Verity CV-MCB-72-SI50/100-WGP Liquid Propane 72" Mobile Outdoor Grill with Single Gas Connection, 50-100 lb. Tank Capacity, and Wind Guard Package
Item number  255mcb72wgpsMFR number  CV-MCB-72-SI50/100-WGP
  • 10 burners totaling 159,000 BTUH
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • Wind guard package includes (2) 36" wind guards
UPC Code:400013457592
Works With
Crown Verity CV-MCB-72-SI50/100-WGP Specs
Shipping Weight
277 lb.
Width
82 Inches
Depth
28 Inches
Height
47 Inches
Cooking Surface Height
37 Inches
Silver
Features
Wind Guard
Lid
Without Lid
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-72-SI50/100-WGP Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-72-SI50/100-WGP liquid propane 72" mobile outdoor grill with single gas connection, 50-100 lb. tank capacity, and wind guard package! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet, and it's adapted for 50-100 lb. propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts 10 burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 159,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the wind guard package, which comes with two 36" wind guards. The included guards will help to reduce heat loss and ensure even cooking, regardless of how breezy it is outside. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 82"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Height (with Wind Guard): 47"
Cooking Surface Dimensions
Width: 70"
Depth: 21"