Crown Verity CV-MCB-60 SI-BULK-RWP Liquid Propane 60" Mobile Outdoor Grill with Single Gas Connection, Bulk Tank Capacity, and RWP Roll Dome / Wind Guard Package
Item number  255mcb60pkg3MFR number  CV-MCB-60-SI-BULK-RWP
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for large golf clubs, hotels, and catered events
  • Made with 304 series stainless steel for long-lasting durability
  • 8 burners that total 129,000 BTUH; single inlet is compatible with bulk propane tanks
  • Roll dome package includes (1) 30" roll dome and (1) 30" bun rack
  • Wind guard package includes (1) 30" wind guard
UPC Code:400013809780
Works With
Crown Verity CV-MCB-60-SI-BULK-RWP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
365 lb.
Width
69 Inches
Depth
28 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Color
Silver
Features
Dome Cover Roll Dome Lid Wind Guard
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
8 Burners
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
5 Minutes
Shape
Rectangle
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
129,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-60-SI-BULK-RWP Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-60 SI-BULK-RWP liquid propane 60" mobile outdoor grill! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this high-performance stainless steel grill will withstand frequent use while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet that has been adapted for bulk propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
The RWP roll dome / wind guard package includes (1) 30" roll dome and (1) 30" bun rack as well as (1) 30" wind guard. The wind guards help reduce heat loss and ensure even cooking while the domes, when closed, can increase production rates by as much as 40%. The bun / warming racks allow you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. However you choose to use the accessories, this convenient package gives chefs the ability to setup multiple configurations for optimum flexibility and a wider variety of menu options.
With a 58" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions:
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Roll Dome): 52"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"