Crown Verity CV-MCB-60-SI-50/100 Liquid Propane 60" Mobile Outdoor Grill with Single Gas Connection and 50-100 lb. Tank Capacity
Item number  255mcb60rlMFR number  CV-MCB-60-SI 50/100
Usually Ships in 5-6 Business Days from manufacturer
  • Eight burners totaling 129,000 BTUH
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • Includes water pans with drain ports to increase sanitation and safety
UPC Code:400013457479
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-60-SI 50/100 Specs
Shipping Weight
297 lb.
Width
70 Inches
Cooking Surface Height
37 Inches
Lid
Without Lid
Power Type
Liquid Propane
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-60-SI 50/100 Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-60-SI-50/100 liquid propane 60" mobile outdoor grill with single gas connection and 50-100 lb. tank capacity! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet, and it's adapted for 50-100 lb. propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
With a 58" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot. It ships fully assembled.
Overall Dimensions
Width: 70"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Cooking Surface Dimensions
Width: 58"
Depth: 21"