Crown Verity CV-CCB-48RDP Club Series 48" Outdoor Mobile Grill with Roll Dome Package and 2 Horizontal Propane Tanks - 114,000 BTU
Item number  255ccb48rdpMFR number  CV-CCB-48RDP
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for rental applications and large catered events
  • 7 independent burners; 114,000 BTU
  • Roll dome cover boosts cooking production by up to 40%
  • (2) 14" wheels with 2 total-lock casters for mobile and stationary use
UPC Code:400014131774
Works With
View All Items
Crown Verity CV-CCB-48RDP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
373 lb.
Width
56 Inches
Depth
28 Inches
Height
53 Inches
Cooking Surface Width
46 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Casters
With Casters
Color
Silver
Features
Dome Cover Roll Dome Lid
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
7 Burners
Number of Shelves
1 Shelf
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
5 Minutes
Shape
Rectangle
Total BTU
114,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-CCB-48RDP Details
Prepare burgers, hot dogs, steaks, chops, or kebabs in no time with the Crown Verity CV-CCB-48RDP Club Series 48" outdoor mobile grill with roll dome package and 2 horizontal propane tanks. Designed with the outdoors and frequent transportation in mind, this grill is made of 304 stainless steel with handles on each end and double crash bars to protect the controls from damage. Its 14" rear wheels and two total lock casters allow you to easily navigate the grill over any type of terrain, from cobble stones to grass.
Overall Dimensions:
Width: 56"
Depth: 28"
Height: 53"
Cooking Surface:
Width: 46"
Depth: 21"