Crown Verity CCB-72WGP 72" Outdoor Club Grill with 2 Horizontal Propane Tanks and Wind Guard Package
Item number  255ccb72wgpMFR number  CV-CCB-72WGP
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for caterers, golf clubs, resorts, hotels, and universities
  • Features dual 30 lb. horizontal propane tanks
  • Wind guard package includes (2) 36" wind guards
  • All stainless steel construction
  • Water pans with drain ports ease cleaning and help eliminate grease fires
  • 159,000 BTU; 10 burners
  • (2) 14" wheels and 2 locking casters for easy mobility
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400012027086
Works With
View All Items
Crown Verity CV-CCB-72WGP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
446 lb.
Width
81 Inches
Depth
28 Inches
Height
46 Inches
Cooking Surface Width
70 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Features
Horizontal Fuel Tank Mounting Wind Guard
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
Without Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
10 Burners
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
5 Minutes
Total BTU
159,000 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-CCB-72WGP Details
This Crown Verity CCB-72WGP 72" outdoor club grill comes packed with everything you need to begin effectively grilling ribs, burgers, hot dogs, and chicken! Designed to make quick work of any buffet line at catered events, golf clubs, resorts, hotels, and colleges, this grill includes (2) 4500 BTU lighter tubes and boasts (10) 15,000 BTU stainless steel burners that heat the grill to cooking temperature within 5 minutes. 2 wind guards are included to help reduce heat loss and ensure even cooking, while the undershelf offers plenty of space to store go-to supplies.
This heavy-duty outdoor club grill features an all stainless steel construction, with most components made of type 304 for exceptional durability and ease of cleaning. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. Gas hoses and regulators make it simple to hook up the 2 included 30 lb. horizontal propane tanks which not only make the grill easier to move, but also eliminate a potential tripping hazard while improving the overall appearance. Thanks to the (2) 14" rear wheels and 2 locking casters, this grill is incredibly simple to maneuver over any terrain so you can set up your food stations in a variety of settings. As an added bonus, it ships assembled and ready to use so you can start grilling right away!
Overall Dimensions:
Width: 81"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Wind Guard): 46"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 70"
Depth: 21"