Cretors HB36ADF-X 55 Hot Dog Bun Warmer
Item number  979hb36adfxMFR number  HB36ADF-X
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 8-10 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Features both dry and humid warming settings
  • Compatible with Cretors HD36AF-X 36" hot dog grill (sold separately)
  • Digital temperature control keeps products at safe holding temperatures
  • Holds up to 55 buns
  • 120V, 350W
UPC Code:400015302340
Works With
Cretors HB36ADF-X Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
73 lb.
Width
34 Inches
Depth
21 Inches
Height
7 3/4 Inches
Amps
2.91 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
350 Watts
Bun Capacity
55 Buns
Control Type
Digital
Door Type
Sliding
Features
Bun Warmer Made in America
Number of Controls
1 Control
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Electric
Type
Bun Warmers
Cretors HB36ADF-X Details
Keep your hungry customers satisfied with this Cretors HB36ADF-X 55 hot dog bun warmer! This warmer keeps your buns fresh and prevents staleness throughout your entire service. The warmer holds up to 55 buns to help streamline service, and is compatible with Cretors HD24AF-CAH 36" hot dog grill (sold separately) to complete your service station.
This warmer features digital temperature controls to keep products at a safe temperature. With both dry and humid warming settings, this warmer is versaatile enough to suit your needs. Plus, an oversized water tray is included to protect buns from any splashing water and helps keep humidity in the warmer for enhanced softness. This unit requires a 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 34"
Depth: 21"