Cambro UPCHT1600110 Ultra Camcart® Black Electric Hot Top / Passive Bottom Food Holding Cabinet in Fahrenheit - 110V
Item number  214upcht160kMFR number  UPCHT1600110
Usually Ships in 3-4 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Maintains safe food holding temperatures for 4 hours or more, even when unplugged
  • Substantially less energy consumption than comparable metal cabinets
  • Airtight gasket simplifies clean up
  • (2) 6" fixed casters and (2) 6" swivel casters (1 with brake)
  • Fits up to 24 (2 1/2" deep) full-size food pans
UPC Code:099511246403
Other Products from this Line
Cambro UPCHT1600110 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
175 lb.
Width
28 3/4 Inches
Depth
33 3/8 Inches
Height
Interior Width
21 Inches
Interior Depth
Interior Height
21 Inches
Amps
4.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
110 Volts
Wattage
529 Watts
Casters
With Casters
Color
Black
Compartment Type
Hot
Features
Energy Star Qualified NSF Certified
Handle Type
Molded
Insulated
With Insulation
Insulation Material
Polyurethane
Loading Style
Front Load
Material
Polyethylene
Number of Latches
2 Latches
Pan Capacity
24 Pans
Power Type
Electric
Product Line
Cambro Ultra Camcart®
Style
Double
Temperature Retention
4+ Hours without Electric
Type
Food Pan Carriers
Cambro UPCHT1600110 Details
Its tough, polyethylene exterior stays cool to the touch, while a vent cap equalizes pressure and releases steam. The 9" nylon latch opens and closes easily, secures tightly, and will not bend.