B&P Manufacturing Liberator 500 lb. Straight Back Hand Truck with Single-Pin Square-Loop Handle, 10" D5 Pneumatic Wheels, and Stair Climbers A12-B10-CA2-D5-E1C
Item number  893a12b10MFR number  A12-B10-CA2-D5-E1C
Usually Ships in 4-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Straight-back aluminum frame with horizontal cross-straps
  • 500 lb. capacity; heat-treated single-pin grip square-loop handle
  • 18" x 7 1/2" cast aluminum recessed-heel nose plate with cutouts
  • (2) 10" x 3 1/2" 4-ply pneumatic wheels with steel hubs and precision-sealed bearings
  • Cast aluminum stair climbers with hardware; 91,000 lb. capacity high-tensile steel axle
UPC Code:400016941531
Works With
B&P Manufacturing A12-B10-CA2-D5-E1C Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
35 lb.
Width
20 Inches
Depth
12 Inches
Height
52 Inches
Platform Width
18 Inches
Platform Depth
7 1/2 Inches
Capacity
500 lb.
Casters
With Casters
Color
Silver
Features
Made in America Stair Climber
Handle
Single Pin Handle
Material
Aluminum
Power Type
Manual
Type
Hand Trucks
Wheel Type
Pneumatic
B&P Manufacturing A12-B10-CA2-D5-E1C Details
Reduce employee back strain and make it easy to move heavy loads with this versatile B&P Manufacturing Liberator hand truck with stair climbers! This hand cart is made with a straight-back, aluminum frame with horizontal 4-sided, ribbed cross-straps for strength. The frame is bolted at the top and bottom to spread out stress and prevent cracking or bending and features military-grade, aircraft-quality rivets that won't loosen. The hand cart's 18" x 7 1/2" cast aluminum recessed-heel nose plate with cutouts is beveled to the frame to eliminate gaps and prevent loosening over time. It features 2 cast aluminum stair climbers with hardware to maneuver stairs with less effort and prevent employee injury. This cart features an impressive 500 lb. capacity and is ideal for delivering loads to a warehouse or commercial setting.
This hand cart is designed for indoor or outdoor use and features (2) 10" x 3 1/2" 4-ply pneumatic wheels with steel hubs and precision-sealed bearings designed for superior shock absorption. They're made for use on rough, uneven surfaces like gravel, grass, and sand and in inclement weather conditions like snow, slush, and mud. The cart also features extruded wheel brackets that won't break or crack and a heat-treated single-pin grip square-loop handle for a secure grip and convenient steering. The cart features a 91,000 lb. high-tensile steel axle that won't bend while transporting heavy goods and is ideal for use in rugged industrial and automotive settings.
Overall Dimensions:
Width: 20"
Depth: 12"
Height: 52"
Capacity: 500 lb.
Nose Plate Dimensions:
Width: 18"