Beverage-Air MMR27HC-1-W-18-IQ MarketMax 30" White Refrigerated Glass Door Merchandiser with Left-Hinged Door and Electronic Smart Door Lock
Item number 185mmr27lwiqMFR number MMR27HC-1-W-18-IQ
- Apply, opens link in this tab
(18,523 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Left-hinged glass door with bright LED lighting for illuminating interior
- Bottom mounted for easy access and service
- Double pane, stay-open door with snap-in gasket
- Full electronic control with easy-to-read display; MarketMax IQ electronic smart door lock
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/4 hp
UPC Code:400013664549
- Shipping Weight
- 382 lb.
- Depth
- 33 5/8 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- 61 5/8 Inches
- Hertz
- 60 Hz
- Capacity
- 25.88 cu. ft.
- Bottom Mounted
- Display Case Type
- Refrigerated
- Features
- Energy Star Qualified LED Lighting Lighted Interior Locking Cabinet Made in America
- Hinge Location
- Left
- Horsepower
- 1/4 hp
- Number of Shelves
- 4 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- 1 Section
- Service Type
- Self Service
- Merchandising Refrigeration
Beverage-Air MMR27HC-1-W-18-IQ Details
Showcase your ice-cold beverages and grab-and-go items with this Beverage-Air MMR27HC-1-W-18-IQ MarketMax 30" white refrigerated glass door merchandiser. The exterior of this refrigerator is durable, clean-looking, and features a heavy-duty white steel finish, while a steel interior with foamed-in-place, CFC- and HCFC-free polyurethane insulation provides superior temperature retention, even in settings with ambient temperatures up to 100 degrees Fahrenheit.
This merchandiser will serve as an essential piece of equipment for all your refrigerated storage needs! It requires a 115V electrical connection, and includes an 8' long cord.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 33 5/8"
Height: 78"
Interior Dimensions:
Width: 27"
Depth: 26"
Height: 61 5/8"
Height (usable): 53"