Beverage-Air WTRD48AHC-2-FLT 48" Worktop Refrigerator with 2 Drawers, 1 Door, and Flat Top
Item number  185wrd48ac2fMFR number  WTRD48AHC-2-FLT
Product Overview
  • 2-in-1 design includes both extra cold food storage and a flat top for prepping / plating food
  • 2 drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Stay-open door with self-closing feature and snap-in gasket for a secure seal
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400015295246
Works With
View All Items
Beverage-Air WTRD48AHC-2-FLT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
282 lb.
Width
48 Inches
Depth
32 Inches
Height
35 5/8 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
15 3/8 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
BTU (LBP)
1,094 BTU
Capacity
11.82 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/6 hp
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
3 Sections
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Prep Refrigeration Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air WTRD48AHC-2-FLT Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air WTRD48AHC-2-FLT 48" worktop refrigerator with 2 drawers, 1 door, and a 2 1/2" thick flat top! Thanks to the 2-in-1 design, your staff not only has a durable worktop to prep food, but they have convenient access to cold product for added efficiency. Made of a heavy-duty stainless steel front, sides, drawers, and door and a corrosion-resistant aluminum interior, this unit is durable for frequent use in your commercial kitchen.
This unit includes 2 drawers that both accommodate 6" deep food pans (sold separately). Telescoping drawer slides provide ample drawer support as well, while a locking mechanism prevents the drawers from accidentally being pulled out from the cabinet. This unit also comes with one door that boasts a 120 degree stay-open feature and holds 2 epoxy-coated wire shelves for maximum product storage. The door and drawers all have snap-in gaskets to ensure a positive seal and reduce temperature loss.
This 48" worktop refrigerator consistently maintains temperatures between 36 to 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. The powerful 1/6 hp compressor circulates eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
Featuring four 6" casters, this refrigerator is easy to move for cleaning and maintenance. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 32"
Height: 35 5/8"
Capacity: 11.82 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 15 3/8"
Height: 23"