Beverage-Air WTR27AHC-FLT-09-23 27" ADA Height Worktop Refrigerator with Flat Top and Door Locks
Item number  185wtr27hfaMFR number  WTR27AHC-FLT-09-23
Product Overview
  • 2 1/2" thick worktop
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides, top, and door; corrosion resistant aluminum interior
  • Full mechanical control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/6 hp; 115V
UPC Code:400012953606
Works With
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTR27AHC-FLT-09-23 27" compact ADA height worktop refrigerator with flat top and door locks.
Worktop refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your refrigerated ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential goods, the Beverage-Air WTR27AHC-FLT-09-23 worktop refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Stainless Steel Worktop
This model comes with a durable stainless steel worktop that makes it great for prep work.
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
3” Casters
A set of 3" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed. With these smaller casters, this refrigerator meets ADA requirements so you can be sure to accommodate all employees and meet regulatory requirements.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Overall Dimensions:
Width:
27 Inches
Depth:
32 1/8 Inches
Height:
32 5/8 Inches
Capacity:
5.97 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width:
23 Inches
Depth:
Height:
23 Inches
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air WTR27AHC-FLT-09-23 today!
Find Parts for this Item
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • fridge
  • nice
  • perfect
  • air
  • beverage
  • brand
  • desperately
  • everything
  • extra
  • fits
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Debbie W. from Jack + Charlies Ice Cream
Posted on 06/30/2019
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Style:
Left Hinged, 3" Casters
Review by
Aaron K.
Posted on 05/23/2019
Style:
3" Casters