Beverage-Air UCF60AHC-ADA 60" Undercounter Freezer
Item number  185ucf60adaMFR number  UCF60AHC-ADA
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Easy-to-use full electronic controls
  • Stainless steel front, sides, and doors; corrosion-resistant aluminum interior
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400013444165
Works With
Beverage-Air UCF60AHC-ADA Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
330 lb.
Width
60 Inches
Depth
32 Inches
Height
33 5/8 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
14.39 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
ADA Compliant Made in America Self-Closing Doors
Freezer Temperature
0 Degrees F
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
ADA Height
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCF60AHC-ADA Details
Keep fresh ingredients and open food product chilled and close at hand thanks to this Beverage-Air UCF60AHC-ADA 60" undercounter freezer. With its stainless steel front, side, and top exterior and its corrosion-resistant aluminum interior, this freezer is durable enough to withstand daily use in your commercial kitchen. The 1/2" thick sub-top is specially designed for use under counters. Plus, because of its extra-low height, it ensures easy access for everyone on staff.
At the end of the day, this freezer is easy to move aside for service or cleaning; simply roll it away on its with 4" casters. Since 2 casters include brakes, you can rest assured that it remains securely in place when in use. The unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 33 5/8"
Capacity: 14.39 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Height: 23"
Height (usable): 16"