Beverage-Air SPED72HC-18-2 72" 2 Door 2 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sed72182hMFR number  SPED72HC-18-2
Product Overview
  • Top holds (18) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel top, sides, doors, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010806393
Works With
Beverage-Air SPED72HC-18-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
442 lb.
Width
72 Inches
Depth
31 1/4 Inches
Height
41 11/16 Inches
Nominal Width
72 Inches
Amps
9.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
18 Pans
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
21.5 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
18 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Standard Top
Beverage-Air SPED72HC-18-2 Details
The Beverage-Air SPED72HC-18-2 72" two door, two drawer sandwich / salad prep table provides plenty of room to prepare your freshest salads, sandwiches, and more! Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for even temperature distribution and improved performance. A stainless steel front, sides, top, drawers, and grille ensure years of dependable performance. Each door section provides additional storage space for backup toppings and ingredients, and comes with two epoxy-coated steel wire shelves.
- 10" wide polyethylene cutting board provides convenient work space and is removable for easy cleaning
- (18) 1/6 size, 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/3 hp compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant
- Heavy-duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers, and front grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 21.5 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Width: 72"