Beverage-Air SPED48HC-18M-2 48" 1 Door 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sd4818m2hMFR number  SPED48HC-18M-2
Product Overview
  • Top holds (6) 1/6 size pans plus (2) 1/2 size pans and (1) full size food pan (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, door, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/6 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:sped48hc-18m-2
Works With
View All Items
Beverage-Air SPED48HC-18M-2 Specs
Shipping Weight
350 lb.
Depth
36 5/8 Inches
Height
45 1/2 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
18 Pans
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
13.9 cu. ft.
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
1 Shelf
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Mega Top
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPED48HC-18M-2 Details
From the Elite series, the Beverage-Air SPED48HC-18M-2 48" mega top sandwich / salad prep table with one door and two drawers is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. The top section can hold up to six 1/6 size food pans plus two 1/2 size pans and one full size pan up to 4" deep. Next to the drawers, the door section provides additional storage space for backup toppings and ingredients, and comes with two epoxy-coated steel wire shelves.
- 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Door section has stay-open, self-closing design and comes with two epoxy-coated wire shelves
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/6 hp compressor eco-friendly R290 refrigerant
- Heavy duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers and front grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 10" wide polyethylene cutting board is removable for easy cleaning
- 13.9 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"