Beverage-Air SPE27HC-C-B Elite Series 27" 1 Door Cutting Top Refrigerated Sandwich Prep Table with 17" Deep Cutting Board
Item number  185se27cbhcMFR number  SPE27HC-C-B
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (8) 1/6 size food pans (included)
  • 17" deep cutting board maximizes prep space
  • Heavy-duty pan supports keep your pans securely in place
  • Two epoxy-coated wire shelves included for storage base
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
UPC Code:400010806812
Works With
View All Items
Beverage-Air SPE27HC-C-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
202 lb.
Width
27 Inches
Depth
38 3/8 Inches
Height
45 3/8 Inches
Cutting Board Width
27 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
17 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Doors
Capacity
6.9 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/10 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Top Type
Cutting Top
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPE27HC-C-B Details
The Beverage-Air SPE27HC-C-B Elite Series 27" 1 door cutting top sandwich / salad prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 17" deep removable polyethylene cutting board, this table maximizes prep space, making it perfect for building your signature pizzas, subs, and salads. The top rail holds (8) 1/6 size food pans (included), and it comes with heavy-duty pan supports to ensure that they remain securely in place to prevent food spillage. For additional refrigerated storage space, two epoxy-coated wire shelves are included for the cabinet.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and door. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"