Beverage-Air MMR49HC-1-BB MarketMax 52" Black Glass Door Merchandiser Refrigerator with Black Interior
Item number  185mmr49hcbbMFR number  MMR49HC-1-BB
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Brightly lid top sign panel and interior LED lighting
  • Black exterior and interior
  • Two double-pane glass doors, each with stay-open feature
  • Full electronic control with smart defrost for easy operation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013664938
Works With
View All Items
Beverage-Air MMR49HC-1-BB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
565 lb.
Width
52 Inches
Depth
32 1/4 Inches
Height
78 Inches
Interior Width
49 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
53 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
46.15 cu. ft.
Color
Black
Compressor Location
Bottom Mounted
Display Case Type
Refrigerated
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Exterior Material
Black-Coated Steel
Features
Energy Star Qualified LED Lighting Lighted Interior Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Interior Color
Black
Interior Material
Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
10 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
2 Sections
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Merchandising Refrigeration
Beverage-Air MMR49HC-1-BB Details
Showcase your ice cold beverages and grab-and-go items with this Beverage-Air MMR49HC-1-BB MarketMax 52" black refrigerated glass door merchandiser. The exterior of this refrigerator is durable, clean-looking, and features a heavy-duty black steel finish, while a black steel interior with foamed-in CFC and HCFC-free polyurethane insulation provides superior temperature retention, even in settings with ambient temperatures up to 100 degrees Fahrenheit.
This merchandiser will serve as an essential piece of equipment for all your refrigerated storage needs! It requires a 115V electrical connection, and includes an 8' long cord.
Overall Dimensions:
Width: 52"
Depth: 32 1/4"
Height: 78"
Interior Dimensions:
Width: 49"
Depth: 26"
Height (overall): 61 5/8"
Height (usable): 53"