Beverage-Air MMF44HC-1-BS MarketMax 47" Black Glass Door Merchandising Freezer with Stainless Steel Interior
Item number 185mmf44hcbsMFR number MMF44HC-1-BS
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(31,917 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Durable stainless steel construction
- Black exterior and stainless steel interior
- Illuminated sign panel, interior LED lighting, and 2 triple pane, stay-open doors
- Full electronic control with smart defrost for easy operation
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 3/4 hp, 115V
- Shipping Weight
- 568 lb.
- Width
- 47 Inches
- Depth
- 33 1/2 Inches
- Height
- 78 Inches
- Interior Width
- 44 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- 53 Inches
- Amps
- 11 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 44 cu. ft.
- Color
- Black
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Glass
- Exterior Material
- Black-Coated Steel
- Features
- LED Lighting Lighted Interior Made in America
- Hinge Location
- Left Right
- Horsepower
- 3/4 hp
- Installation Type
- Freestanding
- Interior Color
- Stainless Steel
- Interior Material
- Stainless Steel
- Number of Doors
- 2 Doors
- Number of Shelves
- 10 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Sections
- 2 Sections
- Service Type
- Self Service
- Temperature Range
- -10 Degrees F
Beverage-Air MMF44HC-1-BS Details
Great for convenience stores, groceries, and other retail settings, the Beverage-Air MMF44HC-1-BS MarketMax black 47" glass door merchandiser freezer makes displaying and holding product a breeze. Easily accessible through 2 triple pan doors, the freezer offers a spacious 44 cu. ft. interior with stainless steel walls and bright, LED lighting. This lighting illuminates the 10 heavy-duty epoxy-coated wire shelves, which each come standard with 4 shelf clips. To make it easy to load and unload the freezer, the doors both include 120 degree stay-open features, which are great when your hands are full. Plus, snap-in gaskets ensure that the doors seal tightly when closed, preventing cold air from escaping.
This particular freezer model uses a robust 3/4 hp refrigeration system, which circulates eco-friendly R290 refrigerant. R290 is a specialized refrigerant with an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This is not only kind to the environment, it also keeps temperatures at or below 0 degrees Fahrenheit. From frozen microwave entrees and pizzas to frozen fruit treats, this MarketMax merchandiser accommodates plenty of cold product to boost impulse sales or regular staple purchases. It requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 47"
Depth: 33 1/2"
Height: 78"
Capacity: 44 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 26"
Height (overall): 61 5/8"
Height (usable): 53"