Beverage-Air MMF27HC-1-B-IQ MarketMax 30" Black Glass Door Merchandiser Freezer with Electronic Lock
Item number 185mmf27hbiqMFR number MMF27HC-1-B-IQ
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(27,371 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Electronic lock automatically locks the unit when temperatures rise to unsafe levels
- Illuminated sign panel for merchandising and interior LED lighting for product visibility
- Triple pane, locking, stay-open door with snap-in gasket
- Full electronic control with smart defrost for easy operation
- Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 3/4 hp, 115V
- Shipping Weight
- 416 lb.
- Width
- 30 Inches
- Depth
- 33 5/8 Inches
- Height
- 78 Inches
- Interior Width
- 27 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- 53 Inches
- Amps
- 7.5 Amps
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 26.57 cu. ft.
- Color
- Black
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Glass
- Exterior Material
- Black-Coated Steel
- Features
- Electronic Door Lock LED Lighting Lighted Interior Made in America
- Hinge Location
- Right
- Horsepower
- 3/4 hp
- Installation Type
- Freestanding
- Interior Color
- White
- Interior Material
- Coated Steel
- Number of Doors
- 1 Door
- Number of Shelves
- 5 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Sections
- 1 Section
- Temperature Range
- -10 Degrees F
Beverage-Air MMF27HC-1-B-IQ Details
Great for convenience stores, groceries, and other retail settings, the Beverage-Air MMF27HC-1-B-IQ MarketMax black 30" glass door merchandiser freezer makes displaying and holding product a breeze. Easily accessible through a triple pane door, the freezer offers a spacious 26.57 cu. ft. interior with heavy-duty white coated steel walls and bright, LED lighting. This lighting illuminates the 5 heavy-duty epoxy-coated wire shelves, which each come standard with 4 shelf clips.
The bottom mounted design is easy to access for service, and since hot air rises, the compressor is not as subject to warm temperatures as a top mounted model would be. The one-piece grill also simplifies service, as it's easy to remove and reattach once finished. This particular freezer model uses a robust 3/4 hp refrigeration system, which circulates eco-friendly R-290 refrigerant. R-290 is a specialized refrigerant with an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This is not only kind to the environment, it also keeps temperatures at or below 0 degrees Fahrenheit. From frozen microwave entrees and pizzas to frozen fruit treats, this MarketMax merchandiser accommodates plenty of cold product to boost impulse sales or regular staple purchases. It requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 30"
Depth: 33 5/8"
Height: 78"
Capacity: 26.57 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 27"
Depth: 26"
Height (overall): 61 5/8"
Height (usable): 53"