Avantco SS-UC-36F-HC 36" Undercounter Freezer
Item number  178ssuc36fhc
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Strong and sleek type 430 stainless steel exterior
  • Type 304 stainless steel interior maintains temperatures from -8 to -1 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Easy-to-read digital temperature controller
  • 115V; 1/2 hp
UPC Code:400012862939
Works With
View All Items
Make cold food storage as convenient as possible with the Avantco SS-UC-36F-HC 36" undercounter freezer.
  • ETL, US
    ETL, US
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Frozen Storage
Energy-Efficient Refrigerant
Designed for Durability
Easy Operation
Undercounter Height
Casters Included
Stay-Open, Self-Closing Door
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.