Item number  977adf26pbaMFR number  ADF26PBA
  • 85 lb. oil capacity; output of 65-80 dozen donuts per hour
  • Stainless steel tube kettle, cabinet, and backsplash for ultimate durability
  • Tube fired design will not scorch or burn contents and sediment
  • Liquid propane connection
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400014343351
Works With
Avalon Manufacturing ADF26PBA Specs
Shipping Weight
350 lb.
Depth
42 Inches
Cooking Area Width
18 Inches
Cooking Area Depth
26 Inches
Oil Capacity
85 lb.
Output
65 - 80 Dozen per Hour
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
55,000 BTU
Type
Donut Fryers Funnel Cake Fryers
Avalon Manufacturing ADF26PBA Details
Easily fry up donuts, funnel cakes, and other wet batter products with this Avalon Manufacturing ADF26P-BA 18" x 26" 85 lb. liquid propane tube fired donut fryer! The tube fired design of this fryer heats contents thoroughly and will not burn or scorch food and sediment. With a 85 lb. oil capacity, this fryer is the ideal unit for donut shops, restaurants, concession stands, sports stadiums, farmers markets, restaurants, or carnivals. With an ample amount of cooking space and durable stainless steel construction, this fryer is sure to last a long time.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 42"
Height: 34"
Tray Open Width: 43"
Tray Open Height: 60"
Frying Area:
Width: 18"
Depth: 26"