APW Wyott 3P-BM30DS-120 Bottom Mount 12" x 20" High Performance Hot Food Well with Drain - 120V
Item number  135bm30dhaMFR number  3P-BM30DS-120
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Holds one full size food pan
  • Deep drawn stainless steel construction
  • Remote thermostatic controls
  • 120V
UPC Code:400010720835
Other Products from this Line
APW Wyott 3P-BM30DS-120 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
14 lb.
Width
13 3/16 Inches
Depth
21 15/16 Inches
Height
Cutout Width
Cutout Depth
Amps
10 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,200 Watts
Control Type
Thermostatic
Features
With Drain
Installation Type
Bottom Mounted
Insulated
Without Insulation
Material
Stainless Steel
Number of Wells
1 Well
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Size
Full Size
Type
Food Wells
APW Wyott 3P-BM30DS-120 Details
Keep your most popular foods hot and ready to serve at your buffet or self-serve area with the APW Wyott 3P-BM30DS-120 bottom mount 12" x 20" high performance hot food well! This hot food well features a high-performance, quick-recovery design to ensure your food stays at food safe temperatures throughout the day.
The well conveniently holds one full size food pan at a time, while its deep drawn stainless steel construction ensures long-lasting durability. For fast and easy adjustments, this food well comes with separate thermostatic controls that can be mounted up to 26" away from the well. A pilot light indicates when the unit is active and hot, while a 1/2" NPT drain siphons away runoff, grease, and other fluids during use. And thanks to its easy-access frame, you can quickly perform maintenance on the heating elements as needed.