Anets GPC-18SSTC 16.5 Gallon Liquid Propane Pasta Cooker with Solid State Controls - 160,000 BTU
Item number  119gpc18ssclMFR number  GPC-18SSTC LP
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state controls and ultra-sensitive solid state thermostat for precise cooking
  • 16.5 gallon marine grade stainless steel cook pot for maximum durability
  • Innovative 4 sided heating system surrounds cook pot for optimal heat maintenance
  • cook pot is heated directly to eliminate energy loss and to boot efficiency
  • Manual water-fill provides control; open vat and skimming area make unit easy to clean
  • Front drain tray and overflow area ensure proper water levels without spillage
  • Ideal for cooking pasta, blanching vegetables, and other water cooking applications
  • 120V, 160,000 BTU, liquid propane
UPC Code:400012415463
Works With
Anets GPC-18SSTC LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
240 lb.
Width
18 Inches
Depth
35 1/2 Inches
Height
45 1/2 Inches
Amps
2 - 5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Capacity
16.5 Gallons
Capacity (per Tank)
16.5 Gallons
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Features
Drain Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Floor Model
Material
Stainless Steel
Number of Tanks
1
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Temperature Range
160 - 212 Degrees F
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
160,000 BTU
Type
Pasta and Noodle Cookers
Water Inlet Size
1/2 Inches
Anets GPC-18SSTC LP Details
Maintaining the integrity and sanitation of the cooker is simple, with a skimming area to quickly remove built-up starch, and an open vat design that's easy to access for cleaning. For safety purposes, a 100% gas shut off valve is built-in, preventing operation in unsafe conditions. A rack basket support is provided, as well as 6 adjustable legs. The unit requires a liquid propane and 120V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 18"