Advance Tabco WSS-16-25KV 16-Gauge Service Sink with 12" Deep Bowl and Knee Operated Faucet - 22" x 19 1/2"
Item number 109wss1625kvMFR number WSS-16-25KV
- Apply, opens link in this tab
(5,601 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
- Knee operated faucet included for hands-free operation
- 10" high backsplash
- 12" deep sink bowl with 3 1/2" basket drain
- Tubular steel wall supports
Shipping Restrictions
This item cannot ship to CA
- Shipping Weight
- 52 lb.
- Length
- 22 Inches
- Width
- 19 1/2 Inches
- Height
- 32 3/4 Inches
- Backsplash Height
- 10 Inches
- Bowl Front to Back
- 16 Inches
- Bowl Left to Right
- 22 Inches
- Features
- Knee Pedal Made in America
- 1 Compartment
- Number of Drainboards
- None
- Type
- Hand Sinks
Advance Tabco WSS-16-25KV Details
Perfect for utility rooms, janitor's closets, and back-of-the-house areas, this Advance Tabco WSS-16-25KV 16-gauge service sink with 12" deep bowl and knee operated faucet maximizes your space while offering a sink solution that meets your needs. The rolled-rim design provides additional strength, and the 16-gauge stainless steel construction is sturdy enough to withstand commercial use. Plus, the hands-free, knee operated faucet is great for when you have your hands full. Its 12" bowl depth is ideal for filling buckets, making it great for janitorial use.
The sink's 10" backsplash protects your wall from damage, while a 3 1/2" basket drain prevents debris from clogging up your pipes. Plus, the sink bowl's curved corners make it extremely easy to clean. The included tubular stainless steel wall brackets offer a stable hold while allowing full clearance underneath.
Overall Dimensions:
Length: 22"
Width: 19 1/2"
Height: 32 3/4"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 22"
Front to Back: 16"
Depth: 12"