Advance Tabco PRI-19-24-XD Prestige Series 20" x 24" Underbar Ice Bin - 80 lb.
Item number  109pri1924xdMFR number  PRI-19-24-XD
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 15" deep cavity with 80 lb. ice capacity
  • 2 lb. density foamed-in-place insulation
  • All stainless steel construction
  • Integrated 1 3/4" return with soda gun knock-out
  • Built-in 7" backsplash and 1" IPS drain
UPC Code:400011840938
Works With
View All Items
Advance Tabco PRI-19-24-XD Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
80 lb.
Length
24 Inches
Width
20 Inches
Height
36 Inches
Ice Bin Length
24 Inches
Ice Bin Width
15 1/4 Inches
Ice Bin Depth
15 Inches
Backsplash Height
7 Inches
Capacity
80 lb.
Features
Bottle Storage Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Product Line
Prestige Series
Type
Ice Bins Without Cold Plate
Advance Tabco PRI-19-24-XD Details
For exceptional ice storage and serving practicality, look no further than the Advance Tabco PRI-19-24-XD Prestige series stainless steel underbar ice bin. Items found within the Prestige series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to several eye-catching features, this item boasts an exclusive twist-action leg assembly for added strength and an extended backsplash to create a truly one-of-a-kind unit. Thanks to a 15" deep bin with 2 lb. density foam-in-place insulation, this unit is sure to keep your ice at the perfect temperature over an extended period of time. A 7" backsplash serves to prevent ice and water from spilling onto the floor, while a 1 3/4" return with integrated soda gun knock-out allows for quick, efficient service of all your signature drink offerings.
Two removable injection-molded 3-pack plastic bottle racks are included and can be used to keep your essential liquor bottles close by for added ease of use. Additionally, a 1" IPS drain is fitted to the basin's bottom to help remove melted water from the bin. The Advance Tabco PRI-19-24-XD Prestige underbar ice bin boasts an 80 lb. capacity, making this unit perfect for your restaurant or bar.
Overall Dimensions:
Length: 24"
Width: 20"
Height: 36"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 7"
Ice Bin Dimensions:
Length: 24"
Width: 15 1/4"
Depth: 15"
Capacity: 80 lb.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
5.0
Rated 5 out of 5 stars
3 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • ice
  • bar
  • fits
  • perfectly
  • box
  • customers
  • fit
  • needed
  • needs
  • orders
Showing 3 of 3 reviews
Review by
Justin E.
Posted on 05/10/2024
Rated 5 out of 5 stars
Length:
24"
Type:
Without Cold Plate
This sink fit perfectly in the bar, and meets our needs adequately
Review by
Gregory N. from Miami's Very Own
Posted on 04/02/2022
Verified Purchase
12"
Robert C.
Verified Purchase
24"