Advance Tabco PRHSC-19-12 Prestige Series 20" x 12" Underbar Hand Sink with Splash-Mount Faucet and Cabinet Base
Item number  109prhsc1912MFR number  PRHSC-19-12
for details
Accessories & Options
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of 20 gauge, type 300 stainless steel
  • Deep drawn sink bowl measures 10" x 14" x 10"
  • Enclosed cabinet base with hinged door
  • Integrated 7" backsplash
  • Four stainless steel legs with 1" adjustable stainless steel bullet feet
UPC Code:400011839352
Works With
Advance Tabco PRHSC-19-12 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
78 lb.
Length
12 Inches
Width
20 Inches
Height
36 Inches
Bowl Depth
10 Inches
Backsplash Height
7 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
14 Inches
Bowl Left to Right
10 Inches
Features
Cabinet Base Made in America NSF Certified
Gauge
18 - 20 Gauge
Included
Faucet
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
None
Stainless Steel Type
Type 300
Type
Hand Sinks
Advance Tabco PRHSC-19-12 Details
Boost the sanitation efforts of your foodservice operation with the versatile Advance Tabco Prestige series underbar hand sink with cabinet base. Items found within the Prestige series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to a number of eye-catching features, this item boasts an exclusive twist-action leg assembly for added strength and an extended backsplash to create a truly one-of-a-kind unit. This premium free-standing unit features a one-piece deep-drawn sink bowl that measures 10" x 14" x 10" and features a 4" splash-mount swing spout faucet, while a 7" backsplash prevents water from spilling onto the floor and walls immediately around the unit. An enclosed cabinet base comes with a hinged door and provides extra storage that's also easy to access.
With a 29" working height, this sink will serve as a welcome addition to your kitchen that's also built to last. The unit features all stainless steel construction, including a corrosion-resistant 20 gauge, 300 series stainless steel sink bowl, sides, and backsplash, and 1 5/8" O.D. 18 gauge, 300 series stainless steel legs with 1" adjustable stainless steel bullet feet and twist-action assembly. A 1 1/2" IPS drain is fitted to the basin for quick and efficient draining, and a 3 1/2" basket is included.
Overall Dimensions:
Length: 12"
Width: 20"
Height: 36"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 7"
Compartment Dimensions:
Length: 10"
Width: 14"
Depth: 10"