Item number  109pr42x301rMFR number  PR-42X30-10-R
for details
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Double deep drawn sink bowls and one deck mount swing spout faucet
  • Insulated ice bin on right side with 70 lb. capacity
  • 10-circuit cold plate sealed to bottom
  • All stainless steel construction
  • Blender shelf with hidden duplex outlet
  • Integrated double tier speed rail
  • Welded cross-bracing and adjustable bullet feet
UPC Code:400011843397
Works With
Advance Tabco PR-42X30-10-R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
250 lb.
Length
42 Inches
Width
40 Inches
Height
29 Inches
Bowl Depth
9 1/2 Inches
Work Surface Height
29 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
9 Inches
Bowl Left to Right
4 Inches
Capacity
70 lb.
Features
Made in America NSF Certified Pass-Through
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
10 Circuits
Product Line
Prestige Series
Type
Workstations With Cold Plate
Advance Tabco PR-42X30-10-R Details
This unit boasts two deep drawn sink bowls that measure 9" x 9" x 4 1/2", along with a 4" K-124 deck mounted swing spout faucet. The unique ice bin boasts 2 lb. density foamed-in-place insulation with a 70 lb. ice capacity and is featured on the unit's right side. Additionally, a cast aluminum 10-circuit cold plate is fitted on to the bin's bottom. Other features include a sturdy design, integrated soda gun tubing chase, double tier speed rail, and a built-in blender shelf with hidden 15A/120V duplex outlet for unparalleled versatility.
- 20 gauge, 300 series stainless steel sink bowl, sides, ice bin, and blender shelf
- 22 gauge, 300 series stainless steel speed rail with 16 gauge sides
Overall Dimensions:
Length: 42"
Width: 40"
Height: 29"
Sink Bowl Dimensions:
Length: 4"
Width: 9"