Advance Tabco FS-WM-60-ADA-F 14-Gauge ADA Multi-Station Wall Mounted Hand Sink with 5" Deep Sink Bowl with 3 Faucets - 60" x 19 1/2"
Item number  109fswm60adfMFR number  FS-WM-60-ADA-F
for details
Usually Ships in 5-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14-gauge type 304 stainless steel construction
  • 57" x 16" x 5" deep sink bowl, (1) 3 1/2" rear drain basket
  • 3 gooseneck faucets included
  • 8 1/2" high backsplash
  • 1 5/8" tubular 304 stainless steel wall brackets
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400014112971
Works With
Advance Tabco FS-WM-60-ADA-F Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
90 lb.
Length
60 Inches
Width
19 1/2 Inches
Height
25 1/2 Inches
Bowl Depth
5 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
16 Inches
Bowl Left to Right
57 Inches
Color
Silver
Faucet Centers
8 Inches
Features
ADA Compliant Multi-Station NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Wall Mounted
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
None
Number of Faucets
3 Faucets
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FS-WM-60-ADA-F Details
This Advance Tabco FS-WM-60-ADA-F multi-station stainless steel hand sink is a great way to make hand-washing easy in busy workplaces. The sink bowl measures 57" x 16" x 5" deep, with (1) 3 1/2" rear drain basket to make filling and emptying the sink easy. An 8 1/2" high backsplash protects your walls from moisture and debris, and it comes with 3 gooseneck faucets with 8" centers so that you can start using it right away.
Overall Dimensions:
Length: 60"
Width: 19 1/2"
Height: 25 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 57"
Front to Back: 16"
Height: 5"