Advance Tabco FS-WM-120-ADA-F 14-Gauge ADA Multi-Station Wall Mounted Hand Sink with 5" Deep Sink Bowl with 6 Faucets - 120" x 19 1/2"
Item number  109fsw120adfMFR number  FS-WM-120-ADA-F
  • 117" x 16" x 5" deep sink bowl, (3) 3 1/2" rear drain baskets
  • 6 gooseneck faucets included
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400014113008
Works With
Advance Tabco FS-WM-120-ADA-F Specs
Shipping Weight
180 lb.
Length
120 Inches
Height
25 1/2 Inches
Bowl Depth
5 Inches
Bowl Left to Right
117 Inches
Features
ADA Compliant Multi-Station NSF Certified
Number of Faucets
6 Faucets
Hand Sinks
Advance Tabco FS-WM-120-ADA-F Details
This Advance Tabco FS-WM-120-ADA-F multi-station stainless steel hand sink is a great way to make hand-washing easy in busy workplaces. The sink bowl measures 117" x 16" x 5" deep, with (3) 3 1/2" rear drain baskets to make filling and emptying the sink easy. An 8 1/2" high backsplash protects your walls from moisture and debris, and it comes with 6 gooseneck faucets with 8" centers so that you can start using it right away.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 19 1/2"
Height: 25 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 117"
Front to Back: 16"
Height: 5"