Advance Tabco FC-FM-120EF 16-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 6 Electronic Faucets - 120" x 19 1/2"
Item number  109fcfm120efMFR number  FC-FM-120EF
for details
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16 gauge type 304 stainless steel construction
  • 117" x 16" x 8" deep sink bowl, (3) 3 1/2" rear drain baskets
  • 6 electronic gooseneck faucets included
  • 8 1/2" high backsplash
  • 1 5/8" tubular 304 stainless steel legs with flanged feet
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400014112858
Works With
Advance Tabco FC-FM-120EF Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
170 lb.
Length
120 Inches
Width
19 1/2 Inches
Height
42 1/2 Inches
Bowl Depth
8 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
16 Inches
Bowl Left to Right
117 Inches
Color
Silver
Features
Electronic Faucet Multi-Station NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Freestanding
Material
Stainless Steel
Number of Faucets
6 Faucets
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FC-FM-120EF Details
This Advance Tabco FC-FM-120EF multi-station stainless steel hand sink is a great way to make hand-washing easy in busy workplaces. The sink bowl measures 117" x 16" x 8" deep, with (3) 3 1/2" rear drain baskets to make filling and emptying the sink easy. An 8 1/2" high backsplash protects your walls from moisture and debris, and it comes with 6 electronic gooseneck faucets so that you can start using it right away.
Overall Dimensions:
Length: 120"
Width: 19 1/2"
Height: 42 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 117"
Front to Back: 16"
Depth: 8"