Advance Tabco FC-2-2424-24RL 96" Two Compartment Commercial Sink with Two 24" Drainboards
Item number  109fc22424rlMFR number  FC-2-2424-24RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Two 24" x 24" x 14" sink bowls and two 24" drainboards
  • T-style adjustable cross bracing for superior strength and versatility
  • 1 5/8" diameter stainless steel legs with 1" adjustable bullet feet
  • Tile edge for easy installation
Quality Rating:
UPC Code:400010495320
Works With
Advance Tabco FC-2-2424-24RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
225 lb.
Length
96 Inches
Width
30 Inches
Height
43 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
24 Inches
Bowl Left to Right
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
2 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco FC-2-2424-24RL Details
This Advance Tabco two compartment commercial sink allows you to simultaneously wash and rinse dishes within the same unit! This sink is constructed of 16 gauge, type 304 stainless steel that is exceptionally corrosion-resistant. Its stainless steel legs have 1" adjustable stainless steel feet for maximum stability.
An 8 1/2" high backsplash with tiled edge enables simple installation, and two holes punched on 8" centers will accommodate a faucet (sold separately). The front and sides of this sink each have 1 1/2" rolled rim edges to help contain splashes and overflow. The 24" x 24" compartments feature 3/4 radius coved corners for simple cleaning and are 14" deep with a 1 1/2" drain. To help keep your countertops clutter-free, the two 24" drainboards offer convenient spaces for holding dirty dishes or drying clean dishes for optimal organization. This unit ships knocked down, requiring assembly. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 96"
Front to Back: 30"
Height: 43"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 24"
Front to Back: 24"
Depth: 14"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Best in Class
    Best in Class
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • love
  • compartment
  • dryer
  • great
  • house
  • next
  • recommend
  • right
  • sink
  • washer
Showing 1 of 1 review
Review by
Tony D.
Posted on 09/19/2018
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
96"