Item number  10dtss30108lftMFR number  DTS-S30-108L
for details
Accessories & Options
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 6-7 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14 gauge 304 stainless steel top; 16 gauge 304 stainless steel legs and bullet feet
  • Welded cross-bracing
  • Nominal 9' size
  • 10 1/2" backsplash with 2" return and tile edge
  • 8" deep sink bowl with 1 1/2" IPS basket type waste drain
  • Includes stainless steel pre-rinse basket with slide bar
UPC Code:400011203047
Works With
Advance Tabco DTS-S30-108L Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
235 lb.
Length
107 Inches
Width
30 Inches
Height
44 1/2 Inches
Bowl Depth
8 Inches
Backsplash Height
10 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Features
Made in America NSF Certified With Sink
Gauge
14 Gauge
Installation Type
Left Side
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Stainless Steel Type
Type 304
Style
Straight
Type
Dirty / Soiled Dishtables
Advance Tabco DTS-S30-108L Details
Improve efficiency in your dish room with this Advance Tabco DTS-S30-108 9' Spec Line stainless steel dirty dishtable! This dishtable features a rugged 14 gauge stainless steel top and 8" deep sink bowl, and a 10 1/2" backsplash with 2" return and tile edge is included to protect your walls and enable easy installation. An included stainless steel pre-rinse basket catches large pieces of food and prevents them from clogging the drain.
The backsplash also has holes punched on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately), while 1 5/8" diameter stainless steel legs with welded cross bracing provide support for the whole table. Additionally, its stainless steel gussets are welded to a support channel for added reliability, and all welds are blended with the surrounding surfaces for a clean presentation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 107"
Front to Back: 30"