Advance Tabco 19-18-60EF 16-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 3 Electronic Faucets - 60" x 17 1/2"
Item number  109191860efMFR number  19-18-60EF
  • Wall mounted design
  • 3 electronic, automatic faucets
  • 8 1/2" backsplash
  • Tubular wall supports provide stability
  • 3 1/2" basket strainer
  • Punched with 3 faucet holes
  • Powered with (4) AA batteries or an AC cord (both included)
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CA
UPC Code:400012887147
Advance Tabco 19-18-60EF Specs
Shipping Weight
70 lb.
Length
60 Inches
Height
30 3/4 Inches
Bowl Depth
6 Inches
Bowl Left to Right
60 Inches
Features
Electronic Faucet Made in America Multi-Station
Installation Type
Wall Mounted
None
Number of Faucets
3 Faucets
Hand Sinks
Advance Tabco 19-18-60EF Details
Create a sanitary work environment with this Advance Tabco 19-18-60EF 16-gauge multi-station hand sink with 8" deep bowl and 3 electronic faucets. Made of durable, 16-gauge type 304 stainless steel, this sink is rust- and corrosion-resistant when properly maintained for long-lasting use. Featuring 3 electronic, automatic faucets, your staff can easily wash their hands without having to touch knobs or levers for superior convenience and increased sanitation. Hands-free operation is possible thanks to a built-in infrared sensor that detects the user's presence and will immediately turn on a water supply.
The gooseneck faucets and 8" deep bowl provide the necessary clearance for comfortable hand washing. It also includes a 3 1/2" basket strainer to prevent clogging. The 8 1/2" backsplash protects your walls from soap and water splashing as your employees thoroughly wash their hands. It's punched with 3 faucet holes and has tubular wall supports to provide easy installation and stability.
Overall Dimensions:
Length: 60"
Width: 17 1/2"
Height: 30 3/4"
Backsplash Height: 8 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 16"
Depth: 6"