Advance Tabco 19-18-40FV 16-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 2 Toe Operated Faucets - 40" x 17 1/2"
Item number  109191840fvMFR number  19-FM-40FV
  • Features toe operated push valves
  • 8 1/2" backsplash punched with 2 faucet holes
  • Stainless steel legs and pedal bracket support
  • 8" deep bowl with 3 1/2" basket strainer
UPC Code:400012887109
Advance Tabco 19-FM-40FV Specs
Shipping Weight
60 lb.
Length
40 Inches
Height
43 Inches
Bowl Depth
8 Inches
Bowl Left to Right
40 Inches
Features
Made in America Multi-Station
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Hand Sinks
Advance Tabco 19-FM-40FV Details
Create a sanitary work environment with this Advance Tabco 19-18-40FV 16-gauge multi-station hand sink with 8" deep bowl and 2 toe operated faucets. Made of durable, 16-gauge type 304 stainless steel, this sink is rust- and corrosion-resistant when properly maintained for long-lasting use. Featuring 2 gooseneck faucets controlled by toe operated push valves, your staff can easily wash their hands without having to touch knobs or levers for superior convenience and increased sanitation.
The gooseneck faucets and 8" deep bowl provide the necessary clearance for comfortable hand washing, while the 3 1/2" basket strainer helps prevent clogging. Thanks to the 8 1/2" backsplash, you can be sure that your walls will be protected from soap and water splashing as your employees thoroughly wash their hands. Plus, its stainless steel legs provide superior stability, while its pedal bracket support ensures easy installation.
Overall Dimensions:
Length: 40"
Width: 17 1/2"
Height: 43"
Backsplash Height: 8 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 40"
Front to Back: 16"
Depth: 8"